Tortowe rewelacje z kuchni

      Brak komentarzy do Tortowe rewelacje z kuchni
tortowa dekoracja

Ponieważ spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem z Państwa strony postanowiliśmy przedłużyć nasz cykl wykładów odnośnie cukierniczych dekoracji tortu i zaznajomić Państwa z jeszcze większą ilością propozycji. Najchętniej kupujemy jednak dekoracje urodzinowe gdyż urodziny obchodzimy co roku, podczas gdy komunię czy ślub tylko znacznie rzadziej. Nie ma to jednak znaczenia gdyż obecnie dekoracje są tak uniwersalne, że możemy nimi dowolnie i swobodnie żonglować wymyślając coraz to nowe aranżacje. Jak ma się to do samego przygotowania tortu? Już wyjaśniamy, proponujemy żebyście najpierw zapalnowali sobie jak dokładnie będzie wyglądał wasz tort, czy będzie pionowy i składał się z kilku blatów, czy wystarczy wam jeden płaski tort w poziomie jakie najczęściej spotykamy na imprezach firmowych. Otóż jak już napisaliśmy dekoracja tortu stanowi nieodłączny element wyśmienitej imprezy jak również innej uroczystości czy to komunijnej czy imieninowej. Wtedy już będziemy posiadali tak zwany punkt wyjścia i z powodzeniem dobierzemy liczne ozdoby, które nałożymy na ciast.

Zacznijmy więc od tego, że dekoracja tortu może być bardzo różnorodna, dlatego warto wcześniej przetestować czy konsystencja naszego ciasta pozwala na to, aby wbić w nią solidny i efektowny topper na górę. Nie chcemy przecież być cała konstrukcja czasem wielopiętrowa się zawaliła, gdyż byłaby to istna katastrofa z której nasze ubrania i miny nie wyszłyby bez szwanku. Nie chcemy sugerować jak powinna wyglądać najlepsza dekoracja tortu, ale polecamy zapoznanie się z najnowszymi trendami, o których już wspominaliśmy. Jak zawsze tak i tym razem to w jaki sposób będziemy ozdabiać nasze wypieki zależy tylko od naszego pomysłu i tego co mamy pod ręką. Czasem wystarczy na przykład mała dekoracja z owoców i listków mięty by wywołać zachwyt i drżenie kubków smakowych. Innym razem należy intensywniej pobudzić podniebienie gości oprószając tort obficie kakao i kładąc na jego szczycie wyrafinowane łezki gorzkiej czekolady. Perfidią luksusu będzie zaś kandyzowana wiśnia z niesfornym ogonkiem wystająca ze śmietany jak bezczelna oznaka kaprysu jedzenia. Nie prowokujmy otwarcie gości ale dajmy im subtelne znaki zachęcające do kosztowania i smakowania naszych przygotowanych z miłością potraw na każde urodziny.

Dekoracja tortu otwarcie mówi, jakie życzenia chcemy przekazać, jest niczym otwarta księga z której czytamy naszą receptę na udane party. Prawdziwie wyrafinowane ozdoby są czasem tak zaskakująco proste w nałożeniu czy wykonaniu ich samemu, że możemy się zdziwić. Zachęcamy aby wykonywać je samodzielnie, przy pomocy domowników, co zacieśni więzy rodzinne. Ślinka już cieknie na samą myśl tej kulinarnej przygody, prawda? Każda osoba znajdzie coś dla siebie, gdyż dekoracji urodzinowej jest po prostu mnóstwo zarówno tych gotowych z papieru, jak i jadalnych z cukru czy opłatka. Urozmaicimy przyjęcie i zademonstrujemy prawdziwy popis sztuki cukierniczej w dwóch prostych krokach. Jeśli wciąż zadajecie sobie pytanie jak udekorować aby spełnić oczekiwania siebie i innych, to mamy niezłą propozycję. Przeczytajcie nasze poradniki, przeglądnijcie kilka propozycji i zabierzcie się do pracy. Zachęcamy aby po kolei dodawać każdy element i za każdym razem sprawdzać, czy osiągnęliśmy niebanalny efekt o jaki nam chodziło. Tort wykonuje się przecież na szczególną okazję, dlatego nie możemy pozwolić na niedoskonałości w postaci zbyt rzadkiego kremu czy zbyt twardego biszkoptu. Najlepiej jeżeli dysponujecie sprawdzonym przepisem, a jeżeli macie taki z internetu, to koniecznie wcześniej go wypróbujcie przy innej okazji. Na pewno taki sprawdzony tort i do tego pięknie udekorowany będzie ozdobą stołu oraz powodem do dumy.