Tworzenie własnego sklepu internetowego jest proste

      Brak komentarzy do Tworzenie własnego sklepu internetowego jest proste

Ponieważ istnieje bardzo wiele rodzajów systemów sklepów internetowych, w tym na licencji OpenSource, postanowiłem kolejno recenzować dostępne systemy. Jako pierwszy z nich idzie na tapetę OpenCart, który jest oprogramowaniem stosunkowo nowym, w porównaniu na przykład do starszych Prestashop czy Magento, albo najstarszego OsCommerce. Powstały w 2008 roku i rozwijany przez programistów z Hong Kongu, w niczym nie ustępuje komercyjnym, drogim rozwiązaniom, ponieważ posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności, jakie tylko są niezbędne w pracy właściciela sklepu internetowego, czy webdesignera tworzącego sklepy.

Test oprogramowania

OpenCart po polsku dysponuje podziałem na kategorie, umożliwiającym wielokrotne przypisywanie kategorii do pojedynczych produktów, podział na markę – każdy produkt może mieć zdefiniowaną jedną markę, a także tagi, czyli dowolne, zdefiniowane przez administratora cechy produktów, dzięki czemu można przy jego pomocy właściwie dowolnie skustomizować sklep pod wybraną branże. To jednak jeszcze nie wszystko. Z dalszych typologii istnieją opcje, czyli warianty produktu, które mogą być definiowane przez przycisk typu radio lub select, a nawet obrazek opcji. Powoduje to, że mamy całkowitą kontrolę nad wariantami i można osobno zdefiniować na przykład kolor, wielkość czy wagę. Czy myślicie że to już wszystko? Nie. Jakby było tego mało, to możliwe do zdefiniowania są jeszcze cechy produktu, czyli graficznie wyróżnione, wyświetlane najczęściej w zależności od szablonu pod spodem opisu. Jak widać, możliwości konfigurowania są ogromne i jest to prawdopodobnie najlepiej rozbudowany system sklepów, dostępny jako oprogramowanie Open Source, a dodatkowo Opencart można wypozycjonować.

opencart

Rozbudowa sklepu

Jeżeli chodzi o możliwości rozbudowywania systemu, to są również one bardzo imponujące. Na oficjalnej stronie figuruje kilka tysięcy modułów które mogą rozbudować oprogramowania o dodatkowe funkcje. Większość z tych modułów dostępna jest bezpłatnie, a pozostałe można kupić w cenie 10 – 30 dolarów. Jak przystało na zorganizowany marketplace oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy i my, jeżeli mamy czas i chęci także sami zbudowali jakieś rozszerzenie i ofertowali je płatnie lub bezpłatnie, innym użytkownikom OpenCart. Podobna sprawa jest z templatami, czyli szablonami sklepu. Dostępnych są ich również setki, duża część z nich bezpłatna, a płatne, bardzo pięknie zrobione szablony dostępne są na stronie thememasters, znanje wśród webmasterów.

Instalacja szablonów generalnie nie jest skomplikowana – jest to niewątpliwie trudniejsze niż w przypadku na przykład systemu blogowego WordPress, ale przy podstawowej wiedzy informatycznej i odrobinie doświadczenia można sobie z tym poradzić. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że Open Cart wykorzystuje bibliotekę VQMod, czyli wirtualnych modyfikacji i dołączane moduły i szablony wykonane w tej technologii nie modyfikują zawartości plików sklepu, co ułatwia pracę i sprawia, że trudno popsuć system, wykonując błędną modyfikację – po prostu cofamy wtedy zmiany w pliku XML który steruje wirtualnym modowaniem podobnie jak w WordPress.

Werdykt

Podsumowując, polecam go każdemu, nawet osobom które nie miały do tej pory styczności z systemami sklepów. Jest on wygodny w obsłudze zarówno ze strony admina, jak i co ważniejsze – klienta. Duża gama atrakcyjnych szablonów wpływa również pozytywnie na wygląd. Jako stabilne oprogramowanie, dostępny jest on w wielu językach, w tym również – polskim. Jeżeli miałbym poszukać wad, to powiedziałbym, że jedynym problemem na jaki napotkałem jest brak możliwości importu i eksportu produktów z bazy – ten jednak można rozwiązać instalując bezpłatny program. Ponieważ jest to bardzo dobre i nowoczesne oprogramowanie, które moim zdaniem bije na głowę przestarzały już OsCommerce uważam nawet, że w przyszłości będzie powszechnie wykorzystywany.